15-lecie działalności Lubuskiego Klastra Metalowego.
Tegoroczne Regionalne Forum Przemysłowe połączone zostało z uroczystymi obchodami jubileuszu 15-lecia Lubuskiego Klastra Metalowego. Zakres tematyczny Forum pokrywał się z zagadnieniami poruszanymi w ramach utworzonego przez LKM Partnerstwa pn. SMART FACTORY 4.0.
Partnerstwo to zostało utworzone w ramach Lubuskich Inteligentnych Specjalizacji. Realizacja planowanych w ramach partnerstwa działań ma za zadanie przyczynić się do znacznego podniesienia potencjału regionalnych przedsiębiorstw oraz wspierać generowanie innowacyjnych rozwiązań przemysłowych.
Specjalnie z tej okazji został przygotowany film, który przybliża działalność i osiągnięcia Klastra:
Opieka medialna:
Informacje lubuskie: 17 listopada 2023, od 3:08
Lubuski Raport Gospodarczy: 28 listopada 2023
Jubileusz 10-lecia Lubuskiego Klastra Metalowego (TVP 3 Gorzów).
Lubuski Klaster Metalowy jest jedynym klastrem w regionie zweryfikowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, spełniającym standardy zarządzania oraz zweryfikowanym pięciokrotnie w ramach benchmarkingu klastrów.
Stowarzyszenie Lubuski Klaster Metalowy zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym 30 maja 2008. Impulsem do powstania LKM było uczestnictwo w ogólnoeuropejskim projekcie Cross-Border ClusterNet. Projekt ten obejmował ideę innowacyjnej na tamten czas formy promocji przedsiębiorstw jaką stanowią klastry.
W sierpniu 2007 pod patronatem LOP, z inicjatywy 14 przedsiębiorstw metalowych z północnej części województwa lubuskiego, grupa przedsiębiorstw metalowych zawiązała stowarzyszenie pod nazwą Lubuski Klaster Metalowy z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim.
Obecnie działamy realizując strategię rozwoju na lata 2013-2020. Zgodnie z jej zapisami naszą MISJĄ jest:
Tworzenie optymalnych warunków rozwoju przedsiębiorstw branży metalowej poprzez:
- aktywne wspieranie współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami,
- dostarczanie wiedzy i promowanie innowacyjności,
- zwiększanie międzynarodowej konkurencyjności branży metalowej,
- wypracowywanie wartości dodanej dla przedsiębiorstw współpracujących w ramach klastra.
Wspieranie tworzenia kultury innowacyjności i przedsiębiorczości w regionie poprzez aktywną współpracę pomiędzy członkami klastra, sektorem badawczo-rozwojowym, instytucjami otoczenia biznesu oraz poprzez współpracę ze sferą edukacji i sektorem publicznym. Naszym celem jest wyższa specjalizacja regionu i zwiększanie atrakcyjności województwa lubuskiego.
Wyróżniają nas następujące cechy:
- Partnerstwo:
- budujemy dobre relacje pomiędzy podmiotami w klastrze, aktywnie współpracujemy ze sferą edukacji i sektorem publicznym,
- działamy na rzecz tworzenia przewagi konkurencyjnej klastra, jego podmiotów oraz regionu lubuskiego.
- Kreatywność:
- tworzymy nowe koncepcje i rozwiązania w zakresie transferu wiedzy, badań i zastosowań innowacyjnych technologii oraz inicjowania wspólnych projektów.
- Innowacyjność:
- dokonujemy transferu wiedzy, badań i zastosowań innowacyjnych technologii,
- tworzymy wartość dodaną dla przedsiębiorstw klastra w celu wzrostu ich konkurencyjności.
- Profesjonalizm:
- zapewniamy kompetentną obsługę firm adekwatną do potrzeb członków klastra.
- Internacjonalizacja:
- jesteśmy organizacją zaangażowaną we współpracę międzynarodową,
- jesteśmy ważnym partnerem Województwa w obszarze jego transgranicznej współpracy.
Wieloletnie działania związane ze wspieraniem innowacyjności i przedsiębiorczości poprzez aktywną współpracę z sektorem publicznym i szkolnictwem zawodowym oraz inicjowanie tworzenia technicznych kierunków kształcenia zawodowego dopasowanych do potrzeb lokalnego rynku pracy, znalazły swoje uznanie w oczach Ministra Gospodarki, który w 2015 roku przyznał klastrowi specjalną nagrodę.