W dniach 12-13 grudnia 2024 r. na Uniwersytecie Zielonogórskim (UZ) odbyła się w formie hybrydowej V Konferencja ph.„Współpraca Nauki i Biznesu w Inżynierii Produkcji”, zorganizowana przez Komitet Inżynierii Produkcji PAN, Polskie Towarzystwo Zarządzania Innowacjami, Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii UZ oraz Instytut Inżynierii Mechanicznej UZ. Konferencja została objęta patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przewodniczącą Komitetu Naukowego była prof. dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska, Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego – dr Katarzyna Skrzypek.
Obecnością swą wydarzenie zaszczycili wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska oraz JM Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego – prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski.
W konferencji wzięło udział ponad 100 uczestników z całej Polski, w tym Prezydium i Członkowie Komitetu Inżynierii Produkcji Polskiej Akademii Nauk, przedstawiciele ośrodków akademickich z całej Polski, prezesi, właściciele i przedstawiciele wielu przedsiębiorstw produkcyjnych oraz jednostek okołobiznesowych, sponsorzy, młodzi innowatorzy.
W trakcie konferencji odbyły się panele dyskusyjne dotyczące budowania kompetencji w inżynierii produkcji we współpracy nauki i biznesu oraz możliwości transferu wiedzy do przedsiębiorstw. Przeprowadzono również sesje tematyczne, w ramach których omówiono zastosowanie sztucznej inteligencji w usprawnianiu procesów produkcyjnych, technologii i rozwiązań Przemysłu 4.0/5.0 w kontekście zrównoważonej produkcji. Wydarzeniem specjalnym były obchody 25-lecia Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.
W Sesji I zatytułowanej Zastosowania sztucznej inteligencji w produkcji wystąpiła dr hab. Katarzyna Cheba prof. ZUT z prezentacją pt.: Mapowanie technologii w przemyśle 4.0.
Lubuski Klaster Metalowy (LKM) wziął udział jako partner wspierający konferencję. Partnerstwo w tego rodzaju inicjatywach jest kluczowym elementem strategii LKM, mającym na celu budowanie silnego i innowacyjnego sektora przemysłowego w regionie.
Więcej informacji: